Izglītības nozīme cilvēka dzīvē

Izglītības nozīme cilvēka dzīvē

Jau ļoti daudzus un neskaitāmus gadus atpakaļ cilvēki uzsvēra un nepārtraukti runāja par izglītības svarīgo un būtisko nozīmi dzīvē. Var teikt, ka šobrīd nekas diži nav mainījies, jo arī šodien lielu daļu savas dzīves cilvēki atvēl sevis izglītošanai, un izglītības nozīme nepārtraukti pieaug.

Droši vien visi var piekrist, ka, lai arī cik grūti būtu no rīta piecelties un doties uz savu skolu, ikviens no mums saprot, ka izglītība tomēr ir ļoti svarīga. Izglītības iegūšana sniedz daudz plašākas iespējas nākotnē un savā karjerā, kaut gan to nevar 100% apgalvot, jo ir cilvēki, kuri ar pamatskolas izglītību pelna vairāk, nekā tādi cilvēki, kuri pabeiguši pat augstskolu.

Nereti esam dzirdējuši, ka ar labu izglītību vien nepietiek, lai iegūtu labi apmaksātu darbu, jo nereti darba devēji, kad pieņem darbā darbiniekus, vērā ņem iepriekšējo darba pieredzi. Šeit tad var rasties ļoti aktuāls jautājums – kā lai jauni cilvēki, kas tikko beiguši vidusskolu, augstskolu vai citu izglītības iestādi, iegūst šo pieredzi?! Visbiežāk šis ir arī klupšanas akmens jaunajiem speciālistiem.

Lai iegūtu prestižu un labi apmaksātu darbu, cilvēkam ir jābūt ne tikai labi izglītotam, bet arī apveltītam ar citām dažādām prasmēm, piemēram, ir jābūt labām komunikācijas prasmēm, jābūt uzticamam, ar pašvērtējumu (savas vērtības apzināšanās), jāpiemīt spējai mainīties un pielāgoties visam jaunajam utt.

Dažādi statistikas dati liecina, ka apmēram puse no visiem Latvijas bezdarbniekiem ir cilvēki ar pamatskolas vai vidējo izglītību, taču apmēram tikai ~ 10% ir cilvēki ar augstāko izglītību, kas pierāda to, ka cilvēki, kuri ieguvuši augstāko izglītību, ir savukārt mazāk pakļauti riskam kļūt par bezdarbnieku.

Kāds varbūt domā, ka pēc augstskolas beigšanas būsi gudrs un nekas dzīvē vairs nebūs jāmācās. Droši varu apgalvot, ka šis uzskats ir ļoti maldīgs, jo cilvēks mācās visu dzīvi, sākot no agras bērnības un beidzot līdz pat sirmam vecumam. To pierāda arī Raiņa teiktais: “Mūžu dzīvo, mūžu mācies!

Nereti strādājot kāda darba vietā, cilvēkam būs noteikti jāpapildina un jāattīsta savas prasmes un kvalifikācija, jo, kā visiem zināms, viss mūsdienās ļoti strauji attīstās, un pat 10 gadus vecu izglītību var uzskatīt par novecojušu.

Apskatot vēl dažādus statistikas datus, var droši apgalvot, ka katrs papildus izglītības gads var paaugstināt darba atalgojumu pat līdz 10%, kas atkal pierāda to, ka cilvēkam nepārtraukti vajag mācīties un izglītot sevi.

Kā vienu no iemesliem, kāpēc cilvēki pēc vidusskolas beigšanas nedodas studēt augstskolā, bet gan izvēlas strādāt (piemēram, pārtikas veikalos par kasieri), varētu minēt to, ka vairums augstskolas savas izglītības programmas piedāvā apgūt par salīdzinoši lielu maksu, tomēr šeit gribas piebilst, ka vienmēr taču var laimēt naudu kādā no totalizatoriem, kas var palīdzēt apmaksāt studiju maksu augstskolā.

Zināšanas padara cilvēku par ļoti pārliecinātu personu – ja tev būs zināšanas, ar kurām varēsi pamatot savu viedokli, tad arī visi apkārtējie (tajā skaitā arī dažādi darba devēji) uztvers tevi daudz nopietnāk.

Gribētos piebilst, ka izglītība ir ne tikai nozīmīga katram cilvēkam kā personībai, bet arī visai valstij, jo cilvēks ar savu darbu spēj dot ieguldījumu sabiedrības attīstībai un visai valsts ekonomikai.

Atceries – izglītība ir ļoti svarīga, jo tā dod iespēju nodrošināt sev stabilus dzīves apstākļus, attīsta cilvēka prāta spējas un, pats galvenais, tā veido valsti ar gudriem, izglītotiem un nepieciešamiem cilvēkiem!

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *